Wednesday, 19 February 2020
Polish (Poland)English (United Kingdom)

Centrum Nauki i Eksperymentu – Zaczarowany Świat RCRE w Opolu

There are no translations available.

6 czerwca w Centrum Nauki i Eksperymentu – Zaczarowany Świat RCRE w Opolu mieliśmy okazję łączyć teorię z praktyką. Zajęcia odbywały się w czterech pracowniach:

- MECHANIKUM  - Pomiary i wyznaczanie przykładowych wielkości fizycznych

-  MATHEMETRUM – Matematyka w pomiarach – praktyczne pomiary i obliczenia

- INSTRUMENTARIUM –Muzyka w fizyce

- ROBOTICUM –Elementy algorytmiki – programowanie robotów

Program dnia obfitował w szereg ciekawych eksperymentów, że aż żal było wracać.

Bogata galeria zdjęć zamieszczona jest na facebookowym profilu szkoły. Zapraszamy


 

„Bomba witaminowa” z okazji Dnia Dziecka

There are no translations available.

1 czerwca 2016 r. przeprowadziliśmy, w ramach edukacji prozdrowotnej, zajęcia nt prawidłowego odżywiania. Główne cele zajęć to: poznanie podstawowych składników chemicznych żywności, ich źródła i rola w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, zasady prawidłowego żywienia. Na zakończenie cyklu zajęć uczniowie ułożyli przykładowy jadłospis na jeden dzień dla nastolatka, zaprezentowali wykonane przez siebie plakaty na temat zdrowego stylu życia oraz wykonali potrawy wg własnych przepisów. Zaproponowali między innymi: sałatkę owocową, koktajle i szaszłyki owocowe, surówki bogate w błonnik i witaminy oraz  naleśniki z truskawkami. Pomysły były bardzo ciekawe. Przygotowane potrawy smaczne, zdrowe i estetycznie podane zostały wysoko ocenione przez komisję w składzie: Aneta Grzelczyk, Danuta Małecka-Skrzek, Zofia Kucharska i Henryka Zapotoczna. Uczniowie miło spędzili ten dzień ucząc się i bawiąc, przy miłej muzyce w tle konsumowali własne potrawy przy pięknie nakrytych stołach.


 

 

Wycieczka do Niemiec

There are no translations available.

40-ste spotkanie Heimatkreisverband Kreuzburg in Hildesheim już za nami. Zostały już tylko wspomnienia, ale jakie!

Nasza podróż do Hildesheim zaczęła się 19 maja 2016 o godzinie 08:00 rano. Wyruszyliśmy po raz drugi z naszym szkolnym chórem, aby muzyką, śpiewem i słowem uświetnić kolejne spotkanie byłych mieszkańców Kluczborka.

Pierwszym przystankiem w naszej podróży był Zgorzelec, ale tylko na krótko. Szybko, bowiem przekroczyliśmy granicę mostem Altstadtbrücke i dotarliśmy do Görlitz. Tym razem zwiedzanie miasta obyło się bez przewodnika. Przewodnikami byli sami uczniowie. Na zasadzie „koniec języka za przewodnika” ruszyli, aby odnaleźć miejsca, budynki, które otrzymali w formie karty pracy od pani Elżbiety Wydry - notabene nauczycielki języka niemieckiego. Przyjemnie było popatrzeć, jak nasi uczniowie i absolwenci również, bez oporów korzystali z umiejętności komunikowania się w języku niemieckim - chcieli jak najszybciej wykonać zadanie, czyli: znaleźć budynek, dowiedzieć się, co to jest plus ewentualnie jakieś ciekawostki oraz zrobić sobie sweetfocię - na dowód, że dotarli do danego miejsca. Zabawy i śmiechu przy tym było, co niemiara. Najważniejsze, że wszystkim taka forma zwiedzania bardzo się podobała.

Potem jeszcze odwiedziliśmy Schlesisches Museum przy Neissestrasse 4 i udaliśmy się w dalszą podróż do Hildesheim, które przywitało nas już mrokiem. Na miejsce dotarliśmy już po godz. 22:00. Co nie znaczy, że nasza młodzież była zmęczona, bynajmniej ;)

Kolejny dzień zaczęliśmy śniadankiem w stołówce Jugendherberge /schroniska młodzieżowego/ z pięknym widokiem na Hildesheim.

Po próbie śpiewu i grania ruszyliśmy na podbój leżącego u stóp schroniska miasta. Hildesheim powitało nas piękną pogodą, ślicznie odrestaurowanymi kamieniczkami i krętymi uliczkami, którymi dotarliśmy do centrum miasta. Poza zwiedzaniem oczywiście trzeba było poświęcić chwilę na zakupy.

Sobota była dniem występu. Nie obyło się oczywiście bez porannej próby i chwili czasu na relaks. Po południu udaliśmy się do Bad Salzdetfurth i hotelu Relexa. Nasi uczniowie zostali ciepło powitani przez organizatorów oraz pana wiceburmistrza Andrzeja Nowaka. Jeszcze przed występem nasi uczniowie mieli okazję porozmawiać z byłymi mieszkańcami Kluczborka i dowiedzieć się ciekawych rzeczy na temat miasta i okolicy z czasu, kiedy skończyła się II wojna światowa. Zdobytą wiedzę spożytkują do projektu Archiwum Historii Mówionej.

Na scenie trema nikogo nie zjadła, a przygotowany repertuar bardzo się wszystkim podobał. Trzeba przyznać, że możemy być dumni z naszych zdolnych uczniów i absolwentów. Stanęli na wysokości zadania i zaprezentowali się z jak najlepszej strony. Nie obyło się oczywiście bez bisu. Późnym wieczorem zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do schroniska. Tym razem wszyscy szybko poszli spać, w niedzielę, bowiem czekał nas kolejny występ i droga powrotna do domu.

Tegoroczną wizytę w Hildesheim możemy zaliczyć do bardzo udanej. Szczególne podziękowania należą się naszej młodzieży, czyli

uczniom klasy Ia: Nicoli Drong, Martinie Kinder, Malwinie Kojka, Ani Pilot

uczniom klasy IIa: Agacie Kaluza, Krystianowi Kansik, Jakubowi Olszok, Magdalenie Pilot, Karolinie Stanossek, Piotrowi Weigel, Zosi Wydra

uczniom klasy IIIa: Beacie Babik, Emanueli Faber, Kamili Hanisz, Sandrze Kalus, Angelice Sofińskiej, Nikoli Sowieja

oraz naszym absolwentom: Kamili Koj, Esterze Olszok, Alicji Rokickiej, Sandrze Sowieja, Kornelii Weber, Natalii Bocionek, Dawidowi Kubik.

Pan wiceburmistrz Andrzej Nowak pogratulował nam świetnego występu, a w niedzielę zaprosił naszą młodzież, aby w czasie jego przemówienia była z nim na scenie.

Opiekunami grupy byli: pani Zofia Kucharska, dokumentująca nasz wyjazd na kamerze, pani Elżbieta Wydra - organizator wyjazdu i opiekun językowy oraz pan Zbyszek Oszczypko - nauczyciel muzyki, który akompaniował również w czasie występów.

W imieniu wszystkich uczestników wyjazdu składamy gorące podziękowania na ręce pana Petera Klotza, bez którego nie mielibyśmy szansy na taką przygodę!


 

Lekcja wychowania obywatelskiego.

There are no translations available.

Na zaproszenie pana Wojewody Opolskiego w dniu 24 maja 2016 roku uczniowie naszej szkoły mieli możliwość poznania funkcjonowania urzędu wojewódzkiego w Opolu. Gospodarze przedstawili w formie prezentacji multimedialnej kompetencje wojewody jako przedstawiciela administracji rządowej w województwie oraz zadania wybranych wydziałów urzędu. Mieliśmy możliwość poznania Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu. Na zakończenie zwiedziliśmy wieżę piastowską. Warto zobaczyć, co „dzieje się obecnie” po jej gruntownej renowacji. Wewnątrz czekało na nas wiele atrakcji - „teatr cieni”, multimedialne spotkanie z opolskim księciem Bolko I, uczniowie mogli także „poczuć” atmosferę lochu więziennego. Na koniec podziwialiśmy piękną panoramę Opola.


 

VIII Kluczborski Festiwal Piosenki Obcojęzycznej

There are no translations available.

kliknij i pobierz: plakat VIII KFPO

 

SPOTKANIE EDUKACYJNE DLA RODZICÓW UCZNIÓW Z PRZEDSTAWICIELEM POLICJI ,,WALIZKA NARKOTYKOWA” (5.04.2016 r.)

There are no translations available.

Dnia 5 kwietnia w ramach wywiadówki szkolnej odbyło się spotkanie edukacyjne dla rodziców uczniów wszystkich klas z asystentem Policji ds. nieletnich. P. Tatianą Głuszko pn. ,, Walizka narkotykowa ”. Policjantka przedstawiła i obszernie omówiła rozmaite akcesoria oraz zdjęcia substancji odurzających zawarte w tzw. walizce narkotykowej, których posiadanie może wiązać się z przypuszczeniem o styczności dziecka z substancjami psychoaktywnymi. Mamy nadzieję, że dzięki zapoznaniu rodziców z zawartością walizki, poszerzeniu ich wiedzy nt. wyglądu substancji odurzających, akcesoriów do ich stosowania, zwiększy się ich czujność w przypadku ewentualnego dostrzeżenia posiadania przez dziecko takich substancji i (lub) akcesoriów. Świadomi niebezpieczeństw związanych z tego rodzaju zachowaniami ryzykownymi będą mogli podjąć dalsze działania zaradcze.

opracowanie:

psycholog szkolny – koordynator programu Bezpieczna Szkoła

mgr Hanna Kosińska