poniedziałek, 23 kwietnia 2018
Polish (Poland)English (United Kingdom)

"Archiwum Historii Mówionej"

"Archiwum Historii Mówionej" – projekt wystartował w 2009 r. i do końca 2015 roku odbyło się jego siedem edycji, czego efektem jest ponad 300 relacji, z którymi możemy się zapoznać na stronie www.e-historie.pl.

Nasze gimnazjum uczestniczy w AHM od roku. Jako pierwsi udział wzięli uczniowie obecnej klasy IIIa. 15 marca 2016r. – z warsztatami wprowadzającymi odwiedziła naszą szkołę pani Izabela Waloszek z Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej w Opolu. Wówczas uczniowie poznali projekt i dowiedzieli się, na czym polega rola ucznia – uczestnika projektu. Na rozmowę kwalifikacyjną 13 kwietnia 2016 do Opola pojechała czwórka uczniów, czyli: Krystian Kansik, Magdalena Pilot, Karolina Stanossek oraz Zofia Wydra. Spośród nich w dwudniowych warsztatach udział wziął Krystian Kansik. W ramach projektu uczniowie – uczestnicy Archiwum Historii Mówionej 2016 zwiedzali w dniach 27-29 października 2016 stolicę Niemiec. W gmachu Bundestagu z młodymi Opolanami spotkał się minister Hartmut Koschyk. W podróży studyjnej uczestniczyło w sumie dwadzieścioro uczestników projektu Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Każdy z nich zrobił dwa lub trzy wywiady ze świadkami czasu (można je znaleźć na stronie www.e-historie.pl wśród ponad trzystu rozmów nt. różnych aspektów historii mniejszości i regionu od okresu wojny po czasy najnowsze).

Opiekunami uczniów – uczestników Archiwum Historii Mówionej w naszym gimnazjum są panie Elżbieta Wydra i Zofia Kucharska


 

Tourne Instytutu F.A.T.I.M.A. z Barcelony w Polsce z warsztatami dla uczniów pod hasłem muzyka z wykorzystaniem technologii mobilnych oraz interaktywnej instalacji muzycznej

W dniach od 17 do 25 października gości w Polsce, na zaproszenie Instytutu Goethego w Krakowie, pedagog muzyczny Carsten Galle, który w trakcie swojego pobytu u nas odwiedzi pięć szkół. Jedną z nich w ubiegły czwartek było Publiczne Gimnazjum nr 3 w Kluczborku, a dokładniej mówiąc uczniowie klasy 2a. Aleksander Banaś, Mateusz Bukowski, Mikołaj Cieplik, Katrina Czech, Nicola Drong, Anna Haik, Artur Jantos, Martina Kinder, Malwina Kojka, Wiktoria Mizerna, Wojtek Pelikan, Anna Pilot, Jakub Warszawski i Natalia Wojna, pod opieką pani Elżbiety Wydra wzięli udział w prawie pięciogodzinnych warsztatach, które stanowiły interdyscyplinarną formę hybrydowej lekcji, łączącej w sobie: język niemiecki, angielski, polski i hiszpański, muzykę, matematykę, fizykę, biologię, etykę i wielu innych przedmiotów. Była to forma nadzwyczajnej podróży w świat „nowoczesnego tworzenia muzyki” z wykorzystaniem instalacji muzycznej, tworzonej m.in. z owoców i samych uczniów, mobilnych aplikacji muzycznych, napisanego przez uczniów tekstu piosenki, która na końcu warsztatów została przez uczniów nagrana.

Warsztaty z Carstenem były bardzo ciekawe i inspirujące. W trakcie tworzenia piosenki, której tematem przewodnim była Europa, uczniowie dowiedzieli się, że Carsten, z pochodzenia Niemiec, mieszkający obecne w Barcelonie, ma również korzenie rodzinne w Polsce, a dokładniej mówiąc we Wrocławiu, skąd pochodzi jego dziadek. Pokazał młodzieży, jak dużo wspólnego mają ze sobą różne języki i dlaczego warto uczyć się matematyki, biologii, fizyki, nawet, jeśli nie wydaje się to być zbyt interesujące.

Czas spędzony wspólnie szybko minął, zostały wspomnienia i zdjęcia, do których wkrótce dołączy nagranie piosenki.

Szczególne podziękowania należą się Instytutowi Goethego w Krakowie, panom Rolandowi Schmidt i Wojtkowi Dzido za zaproszenie Carstena Gall do Polski i zorganizowanie tych warsztatów.


 

Dyplom za zawody w piłce nożnej dziewcząt

 

Święto Patrona Szkoły.

Jak co roku, nasza szkołą 16 października obchodzi swoje urodziny. Przypadają one w tym dniu, bowiem właśnie 16 października 1978 r. Karola Wojtyła został powołany na tron Piotrowy i został papieżem Janem Pawłem II. Nasz patron na całym świecie jest wspominany właśnie w dniu wyboru na najważniejsze stanowisko w Kościele katolickim.

Już tradycją się stało, że "urodziny" obchodzimy w kościele parafialnym Najświętszego Serca Pana Jezusa w Kluczborku. Podobnie było i teraz...

To uczniowie i nauczyciele Publicznego Gimnazjum Nr 3 im. Jana Pawła II w Kluczborku przygotowali liturgiczną oprawę uroczystej mszy św. Na ołtarzu znalazły się chleb i winne grona jako symboliczne dary ofiarne. Od ołtarza popłynęła przekazana przez grono naszych uczniów modlitwa wiernych. Odczytaliśmy też przeznaczone na ten dzień czytania Pisma Świętego.

Serdecznie dziękujemy za przekazane nam przez księdza Proboszcza życzenia i błogosławieństwo.

Barbara Gułowska-Dybek


 

Dzień Edukacji Narodowej

14 października 2016r.

 

„Bo nauczyciel jest kapitanem,
co na okręcie dookoła świata
Płynie wraz z nami przez szkolne lata”

 

Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole był dniem pełnym wzruszeń, życzeń i podziękowań dla nauczycieli, których pracę i poświęcenie docenili gimnazjaliści, przygotowując, pod kierunkiem pań: Anny Bobowskiej, Grażyny Młynarczyk i Aliny Jurkowskiej, akademię. W części oficjalnej uroczystości miało miejsce ślubowanie  uczniów klasy  pierwszej. Przedstawienie pełne dobrego humoru, a chwilami wzruszające za sprawą strof poetyckich i życzeń wyśpiewanych słowami piosenek podobało się publiczności. Na zakończenie gimnazjaliści podarowali swoim nauczycielom  „wdzięczne serce”:

„Gdy pani na nie spojrzy

i w swoje weźmie ręce.

W najmniejszym, skromnym kwiatku

jest moje wdzięczne serce”


 

Dyplom dla Anny Haik